השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

כתבה המסקרת את תקנות משרד הבינוי והשיכון

משרד הבינוי פתח ערוץ עוקף ליבוא חברות בנייה זרות

זה היה אחד המהלכים המרכזיים של הממשלה להאצת הבנייה בישראל: מיד לאחר שמשה כחלון תפס את תפקיד שר האוצר ויואב גלנט נכנס למשרד הבינוי והשיכון, הם הכריזו כי יפעלו לכניסתן של חברות בנייה זרות לישראל, כדי שיוכלו לראשונה לבנות פה דיור למגורים.

לנוכח ההתנגדות מצד התאחדות בוני הארץ, שהזהירה שהעברת פרויקטים לידיים זרות תוביל לקריסת חברות ישראליות, גובש הליך שדאג שלישראל יגיעו רק חברות ענק מוכחות, בעלות ניסיון בינלאומי, איתנות פיננסית ויכולת ביצוע גבוהה. ביולי 2016 פרסם משרד הבינוי והשיכון קול קורא לחברות בעולם. 50 נענו לקריאה, ומהן נבחרו בסוף נובמבר, אחרי סינון קפדני, שש חברות בלבד שקיבלו את הניקוד הגבוה ביותר.

חלפו רק חמישה חודשים מההכרזה על הזוכות, והמכרז הרלבנטי הראשון – להקמת שכונת ענק בחריש במודל של תכנן ובנה – טרף את הקלפים ושינה את כל הקריטריונים לכניסת חברות זרות לישראל: חוברת המכרז הזמינה חברות בנייה זרות להתחרות על בניית שכונה שלמה בחריש, בניגוד לפרסומים המוקדמים של התוכנית ולהחלטת ממשלה בנושא, ובלי קשר לקול הקורא. כך יצר משרד השיכון בשקט ערוץ נוסף להבאת חברות בנייה זרות.

ואכן, בסיור שהתקיים השבוע בחריש לחברות המעוניינות לזכות בפרויקט, השתתפו נציגים של תשע חברות בנייה זרות. רק שלוש מתוכן נבחרו גם במסגרת הקול הקורא. אחת החברות היא החברה הטורקית יילמזלר, שפועלת בישראל יותר מעשר שנים, והשאר חברות זרות שמעוניינות לבנות למגורים בישראל. 25 חברות ישראליות הגיעו אף הן לסיור.

הקלה בתנאים

השכונה בחריש תיבנה בשיטת "תכנן ובנה", שבה היזם הזוכה מקבל על עצמו לבנות את כל השכונה, כולל מגורים, תשתיות ומבני ציבור, והוא אמון על כל שלבי התכנון, הפיתוח והבנייה. השכונה תיקרא "אור המזרח", ותכלול 1,200 דירות, מתוכן 957 דירות מחיר למשתכן, וכ־200 דירות יוצעו בשוק החופשי. השכונה תכלול גם 4,250 מ"ר שטחי מסחר.

 

"למיטב ידיעתנו, ישנן שש חברות שנבחרו ועברו הליך מאוד קפדני בעקבות דרישות הקול הקורא שפורסמו בזמנו. אנו גם יודעים שחלק מהחברות פרשו ממאגר 'החברות הזרות' שהקים משרד הבינוי והשיכון", אמר אליאב בן שמעון, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ.

מלבד זאת, חוברת המכרז אינה מחייבת את החברות הזרות לעבוד עם יזמיות ישראליות, בניגוד למה שפורסם בהחלטת ממשלה, בפרסומים קודמים של התוכנית בחריש, בקול הקורא ובאתר של משרד הבינוי, שלפיו "החברות הזוכות יורשו לבנות בישראל... כקבלן מבצע או כיזמית ב־joint venture (מיזם משותף – ע"ד) עם חברה ישראלית בהיקף המפורט בקול הקורא". השילוב בין חברת בנייה זרה לחברה יזמית ישראלית נועד להפיג את חששן של חברות הבנייה מאיבוד פרויקטים לחברות זרות.

כך גם בתחילת דרכה של תוכנית "תכנן ובנה" נשלחה הודעת דוברות ב־1 בדצמבר 2016 באמצעי התקשורת שעלתה בקנה אחד עם החלטת ממשלה ממרץ 2016, ולפיה יש צורך לקשר בין חברה ישראלית ובין חברה זרה: "כחלק מתנאי המכרז נדרש הקבלן לשותפות/ התקשרות חוזית בין חברה ישראלית לחברה זרה, אשר תביא ידע וטכנולוגיות בנייה חדישות וכוח אדם מיומן". אלא שלפי חוברת המכרז, לפרויקט בחריש יכולים לגשת יזמים, תאגידים שותפויות או מיזם משותף בין חברות, כלומר חברות זרות יכולות לפעול ללא חבירה ליזם ישראלי.

כמו כן בקול הקורא צוין כי החברות הזרות יירשמו במאגר לתקופה של חמש שנים בלבד, עם אפשרות להארכה בשלוש שנים נוספות, על פי שיקול דעת הגורמים המוסמכים במשרד הבינוי. אלא שלפי התוכנית של חריש, הן נדרשות לפעול בישראל שבע שנים.

הדרישות בתנאי הסף במכרז בחריש נמוכות מאלו שהועמדו בקול הקורא. כך למשל מחזור ההכנסות השנתי של חברה המעוניינת לגשת למכרז הוא 160 מיליון שקל, ואילו לקול הקורא המינימום עמד על 300 מיליון דולר.

כמו כן נדרשו החברות בקול הקורא שלפחות 30% מהציוד וחומרי הבנייה יהיו חלק מהרכוש הקבוע של החברה, ניסיון ביצועי ב־15 מיזמי מגורים, בהיקף של 3,000 מ"ר לפחות כל אחד, כשמתוכם לפחות פרויקט בניין מגורים מעל 15 קומות ופרויקט אחד במדינה שאינה מדינת האם של החברה. במכרז של חריש הקבלן נדרש להוכיח יכולת בנייה מתועשת וגורדי שחקים, וכי השלים בנייה בהיקף מצטבר של 800 דירות לפחות.

על פי חוברת המכרז, חברה זרה נדרשת לקבל אישור "תאגיד זר", הניתן לחברות שפועלות בישראל בפרויקטים ייחודיים שאין בארץ ידע או יכולת לבצע, כמו מנהרות הכרמל או הרכבת הקלה. האישור ניתן על ידי שר הבינוי והשיכון ולאחר המלצה של רשם הקבלנים.

הקבלנים מתנגדים

בהתאחדות בוני הארץ מתנגדים למתן אישור כזה בפרויקט של חריש. "האישור הזה של חברות זרות הוא למקרים מיוחדים, אלא שכאן מדובר בבניית שכונה שלמה ולא בפרויקט בעל דרישה ייחודית או עבודות שלא בוצעו קודם לכן בישראל", אומר בן שמעון. "לא נכון לפרוץ את אישור החברות שיפעלו בישראל באמצעות אישור 'תאגיד זר'. פתאום יחליטו שכל חברה שתרצה תגיע לבנות גם במקרים פשוטים בהם אין כל אלמנט הנדסי ייחודי".

ממשרד הבינוי נמסר: "שש החברות הזרות שזכו בקול הקורא נמצאות בשלבי סיום של הקמת פעילותן בישראל. כדי לאפשר לחברות ויזמים ישראלים לשתף פעולה עם החברות הזרות, פרסם המשרד את פרטי הקשר של נציגיהם באתר המשרד. מכרז תכנן ובנה הוא מכרז בינלאומי, ובהתאם לתיקון חקיקה בחוק רישום קבלנים, רשם הקבלנים מוסמך לאשר רישיון קבלן לחברה זרה על סמך פעילותה וניסיונה בעבודות הנדסיות בחו"ל. במכרז יכולה לזכות חברה ישראלית או זרה וכן שותפויות בין חברות ישראליות לזרות".

כלכליסט

פרסום ראשון :25/05/2017 10:07:25
עדכון אחרון :25/05/2017 10:08:58
עדכונים אחרונים
ארגון הקבלנים והבונים באר שבע והנגב
מברך מקרב לב את
חברי הארגון המוסלמים ובני משפחותיהם
ואת כל הציבור המוסלמי
לרגל חג הקורבן
מאחלים שנה של
שלום ושגשוג
סבלנות, סובלנות
ואהבת האדם
חג שמח
SAVE THE DATE הרמת כוסית לראש השנה
הרמת כוסית חגיגית לראש השנה תתקיים ביום א´ 17.9.17 כו´ באלול תשע"ז החל מהשעה 17:00 בסלבדור אירועים
מנהל עבודה לתשתיות
ארגון הקבלנים באר שבע והנגב בשיתוף מכללת שבירו פותחים קורס מנהלי עבודה לתשתיות בתאריך 17.10.17.
לפרטים נוספים לחץ על קישור קורסים
מפעילי עגורן בדיקה מעמיקה של רישיונות המפעילים
במסגרת מאמצים לצמצם את תאונות העבודה בגין עגורנים, מנסה מינהל הבטיחות לאתר מפעילי עגורן הפועלים ללא רישיון כלל או עם רישיון שאינו תקף.
כנס הקבלנים המקצועי ים המלח 2017
לגלריית התמונות של הכנס לחץ כאן
מסלולי הכשרה חדשים למנהלי עבודה
ללא צורך בניסיון או הכשרה קודמת!
קטלוג מוצרים ושירותים לבנייה ירוקה
מופעל על ידי המועצה הישראלית לבנייה ירוקה
חובת מינוי ממונה בטיחות בחברות בעלות סיווג ג'5
הנחיה מפי מפקחת העבודה הראשית במשרד הכלכלה
ביקור ניידת הבטיחות באתרי בניה - לתשתיות
חברים זכאים להדרכת ניידת הבטיחות שמפעילה ההתאחדות ללא עלות!
כדאי להיות חברים בארגון!!
לחצו לפרטים נוספים
המלצות לקידום הבטיחות והגהות באתרי תמ"א 38
מפי המוסד לבטיחות וגהות
מחפשים עבודה? צריכים עובדים??
היכנסו ללוח דרושים!!
במסגרת השירותים שהארגון מעניק לכם הקבלנים, ניתן לפנות אלינו ונפרסם עבורכם בלשונית "דרושים" באתר!
צריכים סיוע בהתנהלות מול רשם הקבלנים?
רישום חדש, הגדלת סיווג, מילוי טפסים מקוונים, דיווחים שוטפים לרשם...
טיפול מול הרשם במסלול מהיר ללא עלות - התקשרו כבר היום! 08-6105157 אסתי
ייעוץ משפטי לחברי הארגון ללא עלות
הייעוץ יינתן ע"י עו"ד ישי מדלסי בתיאום מראש
ברוכים הבאים
לאתר ארגון הקבלנים והבונים באר שבע והנגב
«ספטמבר 2017»
אבגדהוש
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
2425 26 27 28 29 30