השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

חידושים בפיקוח על הבנייה בדרום

חברי מועדון ארגון הקבלנים והבונים בנגב שמעו גם על כך בהרצאתו של מנהל תחום בכיר במינהל הבטיחות של משרד העבודה, רן כהן. היקף תאונות העבודה.

עשרות חברי מועדון ארגון הקבלנים והבונים בנגב נהנו, באחרונה, מהרצאתו של מנהל תחום בכיר במינהל הבטיחות של משרד העבודה, רן כהן.

ל"שבע" נמסר, שהמרצה האורח סיפר לחברי המועדון על חידושים בפיקוח: הטמעת כלים טכנולוגיים (כגון, רחפנים שיחוגו מעל אתרי בנייה נבחרים, יצלמו וידווחו בזמן אמת על מפגעי בטיחות) וביסוס מנגנון לשיתופי מידע בין רשם הקבלנים והביטוח הלאומי ועוד שיאפשר להיאבק בעברייני בנייה לסוגיהם.

במסגרת העשרת הידע של הקבלנים וההתמודדות בנושא תאונות העבודות, הוזמן המרצה הבכיר להרצות במועדון הקבלנים הדרומיים, במשרדי הארגון בבאר שבע, ו"ריתק את הקבלנים בשורה של חידושים" בעניין הפיקוח על אתרי הבנייה. כהן הבהיר, שלמשרדו אין כל כוונה למוטט כלכלית קבלנים: "לדוגמה, הפיגומים החדשים יקרים משמעותית, ולפי הצעות מחיר שיש בידינו, מגיעים לעלות של כ-800 אלף שקלים ל-400 מ"ר. אם בונים פיגום כמו שצריך, אפשר לחיות עם פיגומים פחות חדשניים, ואנו עובדים כדי להעלות את סטנדרט הפיגומים המחייב, אבל מעוניינים שהגופים הרלוונטיים בממשלה יפעלו לסבסוד רכישתם, מאידך גיסא. יחד עם זאת, אם מפקח בטיחות של המינהל מזהה באתר, שנשקפת סכנה לשלום העובדים, הוא חייב להטיל מיד צו בטיחות. גם בנושא העגורנים למשל, אנחנו עושים עבודה גדולה כעת אל מול מדינות באירופה, במטרה לבחון את המדיניות הנכונה, הנוגעת להגבלת גיל העגורן.  איננו רוצים למוטט את הענף, אלא לייצר מעטפת של בטיחות".

יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בנגב אלי אביסרור, המעודד את העיסוק בבטיחות באתרי הבנייה, שהה בחו"ל בעת ההרצאה, וסגנו יוסי דלויה הגיב על דברי המרצה: "אנו רוצים, שהמדינה תעשה ביקורת בונה, ולא תבוא אלינו רק עם קנסות, הגורמים לפחד להיות קבלן, ולהתמודד עם אחריות שילוחית בכל התחומים של הענף".

מנכ"ל הארגון, צביקה ליבנה, ציין בדבריו, ש"רמת הסיכון באתרים גבוהה, ויש נפגעים בתאונות עבודה. רן כאן, כדי להציג את הנושא. לכולנו יש מטרה אחת: למנוע תאונות עבודה באתרי הבנייה".

כהן הוסיף: "הפעילות בענף הבינוי צריכה לכלול אכיפה, אך גם את העלאת הכשירות המקצועית של העובדים, המודעות שלהם, תמריצים כאלה ואחרים ועוד. באשר להסברה, המוסד לבטיחות ולגהות הוא הכתובת הטבעית לאלו שמבקשים חיזוק הסברתי. הם אמורים לתת לקבלנים ולמעסיקים בכלל הדרכה והסברה. אנחנו מצידנו, מימנו קורס לבודקים מוסמכים לעגורני צריח כדי להגדיל את מספרם בשוק, השתלמות בגובה למנהלי עבודה ועוד. אנו כיום פועלים להקשיח את הרגולציה, ולעדכן שורת תקנות, אבל בעיקר לחזק את ההרתעה האפקטיבית כלפי קבלנים, במטרה להוריד את מספר ההרוגים בענף הבנייה. השחקנים האחרים, גם בממשלה וגם ברשויות המקומיות, פועלים בקצב שעליו אין לנו שליטה, אבל אנחנו בהחלט מזרזים את כניסתם למגרש, כדי שיירתמו למאמץ המצרפי שאנו רוצים לייצר. לשמחתי, השר חיים כץ, נותן לנו גיבוי מלא, ומפלס עבורנו את הדרך, במקרים בהם נדרשת מעורבות של הדרגים הפוליטיים. אלמלא מעורבות לשכת השר בנושא העיצומים הכספיים למשל, היינו עד היום במצב שבו הקנס המקסימלי האפשרי, שהיה עומד לרשותנו היה בקושי כ-3,000 שקלים בלבד; ועם כזו סנקציה, לא היה ניתן לייצר ולו פרומיל אחד של הרתעה".

על המאבק בקבלנים הלא רשומים, אותו מוביל בנגב ארגון הקבלנים, הוא סיפר: "מפקח מטיל צו בטיחות לקבלן לא רשום, ואני רוצה שרשם הקבלנים יוציא במקביל לאותו אתר צו סגירה. אנו עובדים בתיאום מלא עם הרשם, ואני מניח ומקווה שבקרוב נראה את פירות שיתוף הפעולה הזה".

ליבנה הגיב: "גם אם אין הרוג בבנייה נמוכה, הרי שאין תיאום בין כל גורמי האכיפה, ולכן כל אחד מושך לכיוון אחר. לנו יש שיתוף פעולה עם רשם הקבלנים בנושא הקבלנים הלא רשומים".

הקבלן נסים אוקנין התייחס לנושא אי ההשקעה בבטיחות: "אני 22 שנה במקצוע, ואני אומר לכם, שההוצאה על בטיחות היא סכום קטן מסך הפרויקט. צריך לשנות את השם 'מנהל עבודה', ולהתאימו לדרישות הבטיחות כיום, בעיקר בבנייה לגובה".

וכהן סיכם: "היעד העיקרי הוא הפחתת היקף תאונות העבודה בענף הבנייה, באמצעות ביסוס שיתופי פעולה עם כל הגורמים, אכיפה והשבחת ידע בבנייה, טכנולוגיה, שקיפות והסברה, תיקוני חקיקה, מנגנונים לתמרוץ כספי ועוד.".

 

פרסום ראשון :02/06/2018 19:55:07
עדכון אחרון :02/06/2018 19:56:01
עדכונים אחרונים
מנהל עבודה לתשתיות
ארגון הקבלנים באר שבע והנגב בשיתוף מכללת שבירו פותחים קורס מנהלי עבודה לתשתיות בתאריך 17.10.17.
לפרטים נוספים לחץ על קישור קורסים
מפעילי עגורן בדיקה מעמיקה של רישיונות המפעילים
במסגרת מאמצים לצמצם את תאונות העבודה בגין עגורנים, מנסה מינהל הבטיחות לאתר מפעילי עגורן הפועלים ללא רישיון כלל או עם רישיון שאינו תקף.
כנס הקבלנים המקצועי ים המלח 2017
לגלריית התמונות של הכנס לחץ כאן
מסלולי הכשרה חדשים למנהלי עבודה
ללא צורך בניסיון או הכשרה קודמת!
קטלוג מוצרים ושירותים לבנייה ירוקה
מופעל על ידי המועצה הישראלית לבנייה ירוקה
חובת מינוי ממונה בטיחות בחברות בעלות סיווג ג'5
הנחיה מפי מפקחת העבודה הראשית במשרד הכלכלה
ביקור ניידת הבטיחות באתרי בניה - לתשתיות
חברים זכאים להדרכת ניידת הבטיחות שמפעילה ההתאחדות ללא עלות!
כדאי להיות חברים בארגון!!
לחצו לפרטים נוספים
המלצות לקידום הבטיחות והגהות באתרי תמ"א 38
מפי המוסד לבטיחות וגהות
מחפשים עבודה? צריכים עובדים??
היכנסו ללוח דרושים!!
במסגרת השירותים שהארגון מעניק לכם הקבלנים, ניתן לפנות אלינו ונפרסם עבורכם בלשונית "דרושים" באתר!
צריכים סיוע בהתנהלות מול רשם הקבלנים?
רישום חדש, הגדלת סיווג, מילוי טפסים מקוונים, דיווחים שוטפים לרשם...
טיפול מול הרשם במסלול מהיר ללא עלות - התקשרו כבר היום! 08-6105157 אסתי
ייעוץ משפטי לחברי הארגון ללא עלות
הייעוץ יינתן ע"י עו"ד ישי מדלסי בתיאום מראש
ברוכים הבאים
לאתר ארגון הקבלנים והבונים באר שבע והנגב
«יוני 2018»
אבגדהוש
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 2122 23
24 25 26 27 28 29 30