זכויות עובדים וגמלאים אל מול ביטוח לאומי ומס הכנסה

בית ייעוץ משפטי זכויות עובדים וגמלאים אל מול ביטוח לאומי ומס הכנסה

מאמר משפטי המדבר על כך שעובדים רבים חשופים מכוח עבודתם לפגיעות רפואיות רבות שקשורות לעבודתם. במקרים רבים ניתן לראות את הפגיעות הרפואיות בעין האנושית...

זכויות עובדים וגמלאים אל מול ביטוח לאומי ומס הכנסה

מאת עו"ד ליאור טומשין

תאונות עבודה ומחלות מקצוע

מחלות או תאונות שלא הוכרו בעבר 

עובדים רבים חשופים מכוח עבודתם לפגיעות רפואיות רבות שקשורות לעבודתם. במקרים רבים ניתן לראות את הפגיעות הרפואיות בעין האנושית – כמו למשל במקרים שנפגע אדם תוך כדי עבודתו מנפילה מגובה, ממעידה במהלך עבודתו, כתוצאה מפגיעה של כלי העבודה בו ועוד. אלא שבמקרים רבים נגרמות פציעות רפואיות שאינן נראות בעין האנושית וזאת בשל שחיקה מקצועית. מחלות סרטניות, מחלות עור, מחלות ריאות, ירידה בשמיעה, פגיעות אורתופדיות למיניהן ועוד הן כולן פגיעות שבמקרים רבים נגרמות בשל שחיקה שגורמת עבודה ארוכה לאורך שנים רבות. במקרים כאלה, אותו עובד/גמלאי זכאי לקבל מענק חד פעמי או קצבה חודשית מביטוח לאומי בתוספת למשכורת/לפנסיה אותה הוא מקבל.

הכרה בפגיעות של עובדים וגמלאים כתאונות עבודה ומחלות מקצוע-

בשנים האחרונות הוכרו תביעות של עובדים וגמלאים רבים בתחומים הבאים:

א.       גידולים בעור - BCC, SCC  ומלנומה- עקב עבודה בחשיפה לשמש. חשיפה לשמש עשויה לגרום לגידולים ונגעים בעור. אלה מתגלים במהלך שנות העבודה ופעמים רבות, בתקופת הפנסיה. מחלות אלו מוכרות כפגיעות בעבודה לעובדים/גמלאים שהיו חשופים בחלק מתקופת עבודתם לשמש.

ב.      אקזמות, דרמטיטיס - לא אחת מתגלות מחלות עור, שאינן גידולים, שנגרמות עקב חשיפה לחומרים – חומרי ניקוי, צבעים, ממיסים, למיניהם ועוד.

ג.        מחלות ריאות - אסתמה, COPD (בין היתר עקב חשיפה לאבק או עשן), סיליקוזיס, אסבסטוזיס, וסרטן – עקב חשיפה לאבק, מלט, צבעים, עץ, שיש, סיליקה, אסבסט ועוד מגוון רחב של חומרי תעשייה שכיחים.

ד.      פגיעת גב וצוואר - עקב אימוץ וכיפוף הצוואר או הגב ו/או הרמת משא כבד לאורך שנים או עקב שימוש בכלים רוטטים או נהיגה על כלים כבדים. במקרים אלה מוכרים כפגיעות בעבודה מקרים של פריצות דיסק ומקרים של הקרנות לידיים לישבן או לרגליים

ה.      פגיעת כתפיים  - אצל אנשים שעובדים בסחיבת ומשיכת דברים ואלה שעובדים מעל גובה הכתף – חשמלאים, אנשי גבס, צבעים, בנאים ועוד, עשויה להתעורר בעיה בכתפיים שכוללת, פעמים רבות, קרעים בגידים, המגבילים תנועות הכתף. הדבר מוכר כפגיעה בעבודה ומזכה בפיצוי מביטוח לאומי.

ו.        פגיעת ברכיים - עבודה הכרוכה ברכינה על הברכיים (רצפים, חשמלאים, אינסטלטורים, פרקטים וכו') או עליה וירידה מסולמות עשויה לגרום לשחיקה של הברכיים, פגיעה בסחוסים או ברצועות, מיניסקוס או רצועה צולבת. אלה יהיו מוכרים כפגיעה בעבודה.

ז.       פגיעת שורשי כפות הידיים - ירידה בתחושה בידיים (תסמונת התעלה הקרפלית) או במרפקים עקב עבודה עם כלים רוטטים או עבודה אחרת הכרוכה באימוץ כפות הידיים (פתיחה, סגירה, סיבוב) וכן מי שעובד על מחשב.

ח.      פגיעת שמיעה וטנטון - עקב חשיפה לרעש מזיק, סובלים אנשים, לא אחת, מירידת שמיעה ו/או בעיה של צפצופים באוזניים, המכונים טנטון.

ט.      התקף לב - עובד (גם שכיר וגם עצמאי) שיוכיח כי התקף הלב נגרם עקב עבודתו (עקב מאמץ פיסי או נפשי חריג סמוך לאירוע) יהיה זכאי לתגמולים גבוהים, גם אם חזר לעבוד ללא כל פגיעה בשכרו. חשוב לדעת כי ניתן להכיר באירוע אוטם שריר הלב כבתאונת עבודה, אף אם לא אירע בשעות העבודה. מנגד, גם התקף לב שאירע במהלך השהות בעבודה לא יוכר בהכרח כתאונת עבודה אם לא היה אירוע של "סטרס" נפשי או פיזי טרם אירוע הלב. על כן, חשוב להיות זהיר בהגשת התביעה.

י.        אירוע מוחי – המבחנים להכרה באירוע מוחי כבתאונת עבודה זהים למבחנים להכרה באוטם שריר הלב המפורטים לעיל.

 

יא.      מחלת הסוכרת - סוכרת עשויה להיות מוכרת בשני מקרים כפגיעה בעבודה:

אצל מי שקרה אירוע טראומטי בעבודה בטווח של עד 3 חודשים טרם גילוי המחלה.
אם זו התפתחה עקב מצוקה נפשית/ניתוח שהם פועל יוצא של תאונה בעבודה או אם זו התפתחה עקב שימוש בתרופות שנתנו לאדם עקב פגיעה בתאונת עבודה.
 

יב.     סרטן - יש לא מעט מחלות סרטניות שהוכרו כמחלות עקב עבודה, בהתאם לסוג ולתנאי העבודה, ובהם סרטן עור, סרטן ריאות, לוקמיה, סרטן שלפוחית השתן, סרטן כליות, סרטן מוח ועוד.

יג.     פרקינסון, תסמונות נירולוגיות- יוכרו למי שנחשפו לחומרים כימיים, חומרי ריסוס, רעלים וכד'. מי שלקה באחד מאלה ויוכר כנפגע עקב עבודה - יקבל תגמול כספי, בהתאם למצבו. התגמול ינוע בין מענק חד פעמי בגובה עשרות אלפי שקלים לבין קצבה חודשית, לצמיתות בגובה אלפי שקלים בחודש. תגמולים אלה פטורים ממס, הם אישיים ומשולמים מהמוסד לביטוח לאומי ולא מהמעביד.

מחלות או תאונות שהוכרו בעבר (תביעה להחמרת מצב) - עובד/גמלאי שהוכר בעבר בגין תאונה או תאונות עבודה וקיבל מענק חד פעמי או קצבה חודשית, זכאי לבקש ועדה מחודשת בטענה של החמרת מצב. במידה שיימצא כי מצבו החמיר מאז הפעם הקודמת בה נבדק יזכה למענק חד פעמי נוסף או לקצבה חודשית נוספת עקב כך. עובד/גמלאי שהוכר בעבר בגין מספר תאונות עבודה או מחלות מקצוע, יוכל בתנאים מסוימים לבקש איחוד הנכויות על מנת להגדיל את תגמוליו מהמוסד לביטוח לאומי או על מנת להפוך מענק חד פעמי שקיבל בעבר לקצבה חודשית שיקבל מעתה.

תביעות של אלמנים/אלמנות- אלמנה שבעלה נפטר מכל סיבה, זכאית לקצבת שארים (בסך כ- 1,000-1,500 ₪ על פי רוב). אולם, אם הפטירה היא כתוצאה ממחלה או תאונה, שיוכר כי הן נגרמו עקב תנאי העבודה, תקום לה זכות לקצבת תלויים שזו קצבה חודשית גבוהה מהביטוח הלאומי, וזאת בנוסף וללא קשר לפנסיה החודשית אותה מקבלת האלמנה מאז מות בעלה המנוח.

פטור ממס הכנסה – עובד/גמלאי שסך הכנסתו מפנסיה/ות או מעבודה עולה על כ- 7,000 ₪ משלם מס הכנסה מהפנסיה/ משכורת מדי חודש. במידה וקיימות אצל הגמלאי בעיות רפואיות משמעותיות או מכלול של בעיות רפואיות שכל אחת מהן אינה חמורה בהכרח, עשויה לקום לו זכות לפטור ממס הכנסה לעתיד ואף להחזר מס ההכנסה ששולם על ידו בשנים האחרונות (עד 6 שנים אחורה).

קצבת נכות כללית – בזו יכולים לזכות גמלאים צעירים, אלה שטרם הגיעו לגיל קצבת זקנה, במידה והם סובלים מבעיות רפואיות שונות, לא בהכרח חמורות מדי (לדוגמא-סכרת, יתר לחץ דם, ירידה בשמיעה, בעיות גב וכדו'), ובמידה והם מתפרנסים רק מהפנסיה החודשית ואינם עובדים בעבודה חדשה, שבצידה הכנסה משמעותית נוספת, עשויה לקום להם זכות לקבל קצבת נכות כללית בגובה שבין 1,400 ל- 2,500 ₪ לחודש.

המועד להגשת תביעות -על תביעות להכרה בתאונת עבודה לא חלה התיישנות, כפי שחלה על תביעות נזיקין אחרות. ניתן להגיש תביעה להכרה בתאונת עבודה בכל עת ואף לאחר שנים ארוכות. עם זאת, מי שמבקש לקבל את מלוא זכויותיו צריך להגיש התביעה בתוך שנה מיום האירוע/המחלה. מי שיגיש התביעה במועד מאוחר יותר אמנם יטופל, אולם לא יהיה זכאי למלוא התגמול אותו היה מקבל לו היה מגיש התביעה במועד.  בנסיבות אלה - המוסד לביטוח לאומי - לא ישלם תגמולים לעבר - אלא רק לשנה אחת.

בברכת בריאות ואריכות ימים

*עו"ד ליאור טומשין הוא בעליו של משרד עורכי הדין מרקמן את טומשין, כותב טור שבועי במוסף השבת של "גלובס", הופיע באופן קבוע בתוכנית הטלוויזיה "עושים שינוי" כמומחה בתחום נזקי גוף וביטוח לאומי. לעו"ד טומשין תוכנית רדיו שבועית ב-FM 100 בה הוא משיב לשאלות מאזינים בתחום נזקי הגוף.

כחלק מהתמקצעות המשרד בתחום הביטוח הלאומי כתבו השותפים יחד עם עו"ד ניר גנאינסקי ספר משפטי מקיף בתחום, "תאונות עבודה ומחלות מקצוע" בהוצאת "נבו", אשר משמש מרצים בכירים באקדמיה ושופטים רבים העוסקים בתחום.

לעיון במאמרים נוספים ניתן למצוא באתר האינטרנט שכתובתו - www.mt-law.co.il